NOC Engineer

Responsabilităţi
  • Monitorizarea alarmelor tuturor elementelor de retea cu ajutorul programului de operare si management al retelei
  • Monitorizarea alarmelor elementelor retelei de la consola centrului de operare retea, identificarea si inlocuirea unitatilor defecte si/sau informarea personalului din subdepartamentul Intretinere, in confomitate cu tipul echipamentului, locatia sau complexitatea acestuia
  • Cooperarea cu tertii-furnizori de servicii de transmisiuni in cazul nefunctionarii liniilor inchiriate
  • Controlarea asigurarii calitatii comunicatiilor si rezolvarea prompta a deranjamentelor tehnice
  • Asistarea la toate instalarile, testarile si acceptantele de echipamente din aceeasi locatie cu centrul de operare a retelei
  • Supravegherea periodica a partilor de echipament nemonitorizat; executarea periodica de incarcari - descarcari ale bateriilor, in conformitate cu specificatiile furnizorilor si testarea functionalitatii sistemelor de alimentare de rezerva
  • Pastrarea unei temperaturi constante si un mediu fara praf in camera centralei, controlarea si curatarea periodica a camerelor de echipamente, inspectarea functionalitatii aerului conditionat
Cerinţe
  • Experienta in operarea, intretinerea retelelor de telefonie mobila de minim 2 ani
  • Cunoasterea MS Office
  • Cunostinte de utilizare a programelor dezvoltate pe platforma UNIX
  • Cunoasterea unei limbi straine (engleza mediu)
  • Cunostinte solide ale activitatilor de operare si intretinere din domeniul comutatiei digitale
  • Cunostinte in activitatile de operare si intretinere din domeniul comutatiei digitale
  • Permis de conducere: categoria B

web design by avantaj net